• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Návštěva Ismaninger Speichersee

V neděli 12. 9. 215 jsme využili pozvání a zúčastnili se s Bavorskou ornitologickou společností exkurze na nádrže "Ismaninger Speichersee mit Fischteichen" u obce Ismaning, nedaleko Mnichova v Německu. Tyto nádrže jsou známy jako pelichaniště vodních ptáků.

Pozvání jsme dostali od předsedy Bavorské ornitologické společnosti. Jelikož exkurze byla naplánovaná na 8 hodinu, museli jsme vyjet již v sobotu odpoledne. Přespali jsme v soukromí a po snídani, která byla za rozbřesku, jsme ve čtyřech vyrazili do Ismaningu k nádraží, kde jsme se setkali s několika účastníky a poté jsme se společně přesunuli na místo srazu u Speichersee. Již to zde známe, v minulosti jsme zde již byly, ale je zde stále co pozorovat a ani jeden den na to nestačí. Oblast je veřejnosti nepřístupná. Je složena z jedné velké nádrže, Speichersee, která má plochu asi 580 ha a dále soustavou menších rybníčků.
V půl deváté se nás sešlo nakonec 36, a jak to již v dnešní době bývá, většinou dříve narozených. Mladá generace zde byla zastoupena minimálně. Po krátké přednášce o významu celé soustavy jsme se přesunuly dovnitř areálu. Počasí nám přálo, bylo až moc teplo a svítilo slunce. Většinou proti nám. První ptáci, které jsme zde viděli byly poláci chocholačky (Aythya fuligula). Dále to byli kormoráni velcí (Phalacrocorax carbo), rackové chechtaví (Chroicocephalus ridibundus), volavky popelavé (Ardea cinerea), ostříže lesního (Falco subbuteo), kterých nakonec bylo 4-5 ex., a lovili nad hladinou vážky. Dále to byl strakapoud velký (Dendrocopos major). Na hladkých betonových stěnách kanálu (Isarkanal) jsme s Liborem pozorovali nějaké bahňáky, ale vzhledem ke světelným podmínkám a překvapivé plachosti ptáků, kteří neustále odlétávali, se nám je nepodařilo určit. Na křoví u nádrže byly volavky bílé (Casmerodius albus) a jedna volavka stříbřitá (Egretta garzetta). Dále jsme zde pozorovali potápky malé (Tachybaptus ruficollis), potápky černokrké (Podiceps nigricollis), potápka roháče (Podiceps cristatus), lysky černé (Fulica atra), slípku zelenonohou (Gallinula chloropus), kopřivky obecné (Anas stopera), kachny divoké (Anas platyrhynchos), min. 4 lžičáky pestré (Anas clypeata), zrzohlávky rudozobé (Netta rufina), hvízdáky eurasijské (Anas penelope), jednoho hohola severního (Bucephala clangula), dvě husice nilské (Alopochen aegyptiacaus), husy velké (Anser anser) a polní (Anser fabalis), labutě velké (Cygnus olor), racky středomořské (Larus michahellis), a na ostrově jsme našli 1 ex. ibise posvátného (Threskiornis aethiopicus). Za chvíli se ohřál vzduch a tak se rozlétali i dravci. Pozorovali jsme káně lesní (Buteo buteo), včelojeda lesního (Pernis apivorus), krahujce obecného (Accipiter nisus). Dále to byli vrabci polní (Passer montanus), strnadi rákosní (Emberiza schoeniclus), brhlík lesní (Sitta europia) a další druhy.
Po pěkné čtyřkilometrové procházce po dělící cestě mezi nádrží a kanálem si se mnou Libor docela máknul, i přesto, že je zde docela dobrá cesta, ale s vozíkem po drobných kamínkách to není nejlepší. Zhruba v půl jedné jsme se rozloučili a vyrazili jsme k domovu. Na zpáteční cestě jsme ještě na poli před Straubingem pozorovali lovícího luňáka hnědého (Milvus migrans). Domů jsme dorazili bez nejmenších problémů, sice utahaní, ale spokojení.
Vielen dank, Manfred !!!
Pavel & Libor
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist