• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Zimoviště kalousů ušatých

Chtěli bychom s kolegy naplno rozjet celorepublikové mapování zimovišť kalouse ušatého od zimy 2018/19. Letošní zima je takovým pokusem, zda by to naše ornitology zajímalo. Metodika je jednoduchá. Stanovte si oblast,

kterou chcete monitorovat a zde prohlédněte veškeré porosty jehličnanů, zejména v obcích a městech. Souvislé lesní porosty jehličnanů se špatně kontrolují, tady by v případě Vašeho zájmu přicházely v úvahu okraje lesů, okraje velkých pasek nebo ostrůvky jehličnanů v listnatých porostech. I když kalousi využívají různé druhy dřevin, jednoznačně preferují jehličnany, zejména túje, borovice či smrky (i keřovité porosty).

DůLEŽITÉ! Jejich výskyt často již dopředu prozradí vývržky či trus pod stromy.
Co sledovat a zapisovat?
1) obec a datum

2) přesnější určení místa (hřbitov, park, ulice Dr. Holého…) + charakter porostu
3) počet nalezených kalousů ušatých (včetně negativních hlášení)
4) druh dřeviny, na které zimují
5) další doplňující informace (přítomnost kalousů pustovek, možnosti ohrožení ze strany člověka, starší údaje, meziroční změny apod.)
Pokud dostanete zprávu od dalšího, zejména místního pozorovatele (myslivci, starostové, známí), snažte se lokalitu SAMI zkontrolovat. Nejvýhodnější, a pro stanovení počtu zimujících kalousů nejpřesnější, je sčítání při večerním rozletu. Kalousové mohou být v jehličnanech velmi umně skryti a teprve při rozletu se ukážou správné počty zimujících ptáků.
Zaznamenávejte i místa, kde jste žádné kalousy nenalezli! I taková místa a data jsou pro tento monitoring velmi důležitá. Pro přesnější odhady na velkých územních celcích jsou poté tato negativní hlášení zcela nezbytná.
Pokud byste připojili i nějakou jednoduchou fotodokumentaci, bylo by to velmi vhodné. Dejte mi vědět, zda se o něco takového pokusíte i v této zimě 2017/18. Díky Libor Sch.
M. Šálek, M. Tomáš, L. Schröpfer

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist