• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Mezinárodní sčítání vodních ptáků 12. a 13. 1. 2019

Při již tradiční akci, jako je sčítání vodních ptáků se zaměřujeme nejen na ptactvo na vodních plochách, na nejbližší jejich okolí, ale také na ostatní ptačí druhy. Již cestou na Jivjanský rybník jsme na poli u Všekar pozorovali

1 ad. ♂ a 2 hnědé ex. motáka pilicha (Circus cyaneus), 7 ex, káně lesní (Buteo buteo), 1 ex. káně rousné (Buteo lagopus), a 2 ex. poštolky obecné (Falco tinnunculus). Jivjanský rybník, po podzimním výlovu, i Červený rybník, byly zamrzlé. Cestou na Mezholezský rybník na poli pod lesem u Bukové jsme pozorovali 2 ex. káně lesní, 1 ex. ťuhýky šedého (Lanius excubitor), 1 ex. poštolky obecné, 2 ex. káně rousné a 1 ex. motáka pilicha. Na loukách u Mezholez 2 ex. káně lesní, 1 ♂ poštolky obecné a 1 ♀ káně rousné. Rybník byl zamrzlý, bez ptáků a tak jsme pokračovali dále. Na polích před Sobolím rybníkem jsme viděli 3 ex. káně lesní a přelétl 1 ex. krkavce velkého (Corvus corax). Sobolí rybník byl zamrzlý, ale v okolí jsme pozorovali 1 ex. straky obecné (Pica pica), 1 ♂ poštolky obecné a u sila hledalo potravu hejno 80 ex. strnada obecného (Emberiza citrinella). Na Polním rybníku nás ale čekalo nejvíce ptáků. Rybník díky tomu, že zde bylo větší množství ptáků, nebyl zcela zamrzlý a mohli jsme zde vidět 38 ♂♂ a 32 ♀♀ kachny divoké (Anas platyrhynchos) a 29 ex. labutě velké (Cygnus olor), které se zde zdržují již delší dobu. Dále 1 ex. volavky popelavé (Ardea cinerea) a také zde byl 1 nedospělý orel mořský (Haliaeetus albicilla). V křovinách na hrázi bylo asi 25 ex. strnada obecného. Na pastvinách před Racovem jsme zjistili v hejnu ptáků hledajících potravu u zásobníku krmení pro skot 6 ex. vrabce polního (Passer montanus), 30 ex. strnada obecného, 2 ex. pěnkavy jikavce (Fringilla montifringilla), 5 ex. pěnkavy obecné (Fringilla coelebs), 1 ex. zvonka zeleného (Chloris chloris) a také jsme objevili 1 ex. strnada lučního (Emberiza calandra). Pokračovali jsme dále na Miřkovské rybníky, které byly rovněž zamrzlé, zjistili jsme pouze 1 ex. sýkory koňadry (Parus major). Na cestě zpět do Miřkova lovil nad polem 1 ex. ťuhýka šedého. Dolní hornometelský rybník byl rovněž vypuštěn, asi na 60 % vody a zamrzlý. Na obnaženém břehu sbíraly potravu 1 ex. straky obecné a 2 ex. vrány černé (Corvus corone). Rovněž tak Křakovský rybník, plný vody, ale byl zamrzlý. Viděli jsme pouze 5 ex. drozda kvíčaly (Turdus pilaris). U Semněvic na solitérním stromě jsme spatřili 1 ex. dřemlíka tundrového (Falco columbarius). Ostromečský rybník byl také zamrzlý (asi z 95 %), ale bylo zde 11 ex. volavky popelavé a 1 ex. volavky bílé (Ardea alba). V okolí rybníka posedávalo na stromech 5 ex. káně lesní, 1 ex. vrány černé a 1 ex. straky obecné. Na poli u Nemněnic bylo 6 ex. káně lesní, 2 ex. káně rousné a také 4 ex. drozda kvíčaly.
   Druhý den nás čekaly rybníky Drnovka, také zamrzlý, ale aspoň zde byly 2 ex. drozda brávníka (Turdus viscivorus) a 1 ex. drozda kvíčaly. Merklínský rybník byl zamrzlý asi ze 60 %, foukal silný vítr a pršelo. Z vodních ptáků 2 ex. labutě velké a 9 ♂♂ a 8 ♀♀ kachny divoké. V okolí rybníka opět 1 ex. drozda brávníka, 5 ex, káně lesní, 3 ex. starky obecné, 1 ex. poštolky obecné, 70 ex. čížka lesního (Spinus spinus), 10 ex. stranda obecného a 1 ex. kosa černého (Turdus merula). Cesta vedla dále na Utopený rybník u Dnešic. Byl zhruba z poloviny zamrzlý, ale bylo zde aspoň 58 ex. kachny divoké a dospělý pár se 4 loňskými mláďaty labutě velké. Ten se zde zdržuje již od vyhnízdění. Naše poslední zastávka byl rybník Mlýnský v Přestavlcích. I ten byl zhruba z 90 % zamrzlý, ale bylo zde 67 ex. kachny divoké, 1 ex. volavky bílé a na okolních stromech 80 ex. čížků lesních a 40 ex. drozda kvíčaly. Následující týden musíme ještě pokračovat, čekají další vodní plochy.
Několik fotografií Zde.

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist