• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Límcování hus na Vysočině 2019

Již devátý ročník límcování hus na Vysočině proběhl 7. až. 8. 6. 2019 na tradičním místě v okolí malebné vesničky Častotice. Zde je jakási základna u malé hospůdky, kde se v pátek odpoledne sejde parta lidí, proberou se plány na příští den

a samozřejmě se i něco dobrého pojí a popije. Tentokrát bylo malé překvapení, chodské koláče. Hospůdka je pro všechny otevřena celou noc, aby měli všichni patřičné zázemí a ráno si mohli udělat snídani a kávu. Druhý den ráno se vyráží na okolní rybníky.
   Počasí ale ráno trochu zlobí, je zataženo a fouká prudký vítr. Já spolu s Jardou sedíme na cestě u rybníka a pozorujeme ptáky.  Občas přejede kolem auto, cyklista, traktor. Sledujeme hlavně husy s mladými. Jarda odečítá všechny čtyři límce, které zde jsou a pozorujeme jednotlivé rodinky. Podaři se odchytit 12 hus a dát jim kroužky a límce, které jsou velkou výhodou. Dají se totiž velmi dobře odečíst stativákem. Počasí se trochu umoudřilo a vylézá slunce. I vítr se trochu uklidnil. Přejíždíme na druhý rybník, kde se podaří odchytit celkem pět husí. Zhruba kolem třetí hodiny odpoledne jsme se rozloučili. Část jela domů se převléci a někteří nabrali směr Hodonín, kde se bude zítra pokračovat. Ale to již bude na jiných. Nezbývá než doufat, že nové límce přinesou nějaké odečty a že se za rok opět sejdeme, tentokráte již na 10. ročníku.
Pavel
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist