• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Poštolka rudonohá opět v jihozápadních Čechách

Na den přesně se objevila v jihozápadních Čechách opět poštolka rudonohá (Falco vespertinus). V roce 2018 byla zastižena 3, a 4. 9. na poli u Hradce (6344) a letos se opět objevila 2. 9. na poli u Chotěšova (6345), což je ve vzdálenosti necelých 5 km východním směrem,

shodou okolností na stejné lokalitě, na jaké bylo pozorováno zimující hejno havranů polních v zimě 2017/2018 a kde byl také letos v červnu pozorován sup hnědý (Aegypius monachus).
   Náš kamarád Milan ji zde objevil v pondělí 2. 9. Jak nám prozradil, zprvu zahlédl, jak nějaký sokolovitý dravec ve vzduchu loví hmyz. Mohl to být i ostříž lesní (Falco subbuteo), ale po chvilce viděl poštolku s kořistí v pařátech, jak letí směrem k němu a sedla na strom u silnice směrem k Hoříkovicím. Chvilku se krmila a potom odletěla na čerstvě zorané pole a později se honila s poštolkou obecnou (Falco tinnunculus).
   My jsme se na lokalitu vypravili druhý den v podvečer a po chvilce hledání jsme objevili na drátech elektrického vedení 2 juv. ex. Poštolky sedají na dráty, sloupy vedení a také na zem. Od nás ale mají patřičný odstup. Občas se honí s poštolkami obecnými. Loví zde také docela velké množství dravců a dalších druhů. Např. 8 ex. luňáka červeného (Milvus milvus), 2 ex. motáka pochopa (Circus aeruginosus), 1 ex. krkavec velký (Corvus corax), 15 ex. poštolky obecné, 15 ex, káně lesní (Buteo buteo), 4 ex. straky obecné (Pica pica), 2 ex. ťuhýka šedého (Lanius excubitor), 1 ex. bělořita šedého (Oenanthe oenanthe), 40 ex, holuba hřivnáče (Columba palambus), holuba doupňáka (Columba oenas), 150 ex. vlaštovky obecné (Hirundo rustica). Další kontrola proběhla následující den v ranních hodinách. Potvrdil se opět výskyt 2 juv ex. poštolky rudonohé. Opět posedávají na drátech, sloupech, zemi, honí se opět s poštolkami obecnými a perou se o ulovené hraboše polní (Microtus arvalis) nad našimi hlavami. A opět zde loví luňáci červení, káně lesní, moták pochop a také byl zjištěn 1 ex, konipasa lučního (Motacilla flava).
   Jak je v posledních letech vidět, lokalita se stává pro ptáky přitažlivá a docela nás zajímá, odkud se zde tento druh vzal. Její nejbližší hnízdiště je na Slovensku a v Maďarsku. Přesto v posledních 5 letech je možno jej občas pozorovat jak v širším okolí Plzně, tak i na Tachovsku. Uvidíme, jak dlouho se zde zdrží.
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist