• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Beseda pro děti ve staré kovárně ve Víchově

Dne 18. 8. 2020 jsme přijali pozvání udělat besedu o ptácích pro děti ve Víchově u Stříbra. Sraz jsme měli ráno v devět hodin na návsi ve Víchově.
   Na místě jsme byli o něco dříve, chvíli jsme čekali, až jsme zaslechli

dětské hlasy, které se k nám blížily. Byly to děti příměstského tábora a s nimi dvě vedoucí. Odemkly tedy klubovnu, která byla opravena obcí Černošín. Děti tak zde mají zázemí v případě špatného počasí. Bohužel se při opravách zapomnělo na WC. Mohou zde mimo jiné také modelovat, ostatně na stole mají připraveny dva balíky modelářské hlíny. Objekt, ve kterém se klubovna nachází, v minulosti sloužil jako kovárna, a o mnoho dříve se zde v roce 1371 narodil a prožil dětství český reformní myslitel a přítel Jana Husa, pan Jakoubek ze Stříbra.
   Než se děti občerstvily a posadily, tak jsme na jeden stůl připravili ukázku toho, co takový ornitolog v přírodě potřebuje. Jelikož jsme oba také kroužkovatelé, měli jsme i sítě a kroužky. Nejdříve jsme děti seznámili s tím, co ptáci dělají během roku. Děti se aktivně zapojily a odpovídali na otázky, popř. sami se ptali, či nám sami říkaly, jaké ptáky kde viděly. Ukázali jsme jim různé typy dalekohledů a také jsme je upozornili, jak je důležité s sebou nosit zápisník, do kterého se zaznamenávají pozorovaní ptáci, popř, se dělají kresby či další poznámky. Samozřejmě jsme se také krátce zmínili o kroužkování ptáků, co nám přináší a jak se kroužkuje, kam až ptáci létají, např. že čáp bílý létá až do jižní Afriky apod. Dětem jsme ukázali kroužky a sítě.
   Ale nebylo to jenom, že jsme povídali jen my, ale i děti si pro nás připravily nějaká pera, která našla na svých vycházkách, a chtěly vědět, kterému ptáku patří. Celkem jsme v tomto malém testu obstáli. Poté jsme se přesunuly ven a dětem ukázali stativový dalekohled, který se používá k určení druhů, či odečítání kroužků a límců na velké vzdálenosti. Následovala krátká procházka po okolí Víchova. Děti si s sebou vzaly malé dalekohledy, které dostaly od svých vedoucích, a mohlo se vyrazit. Celkem jsme pozorovali 12 druhů, např. 2 ex. holuba hřivnáče, 1 ex. poštolky obecné, 6 ex. krkavců velkých. Přímo v obci na drátech elektrického vedení 60 ex. vlaštovky obecné, 5 ex. jiřičky obecné, 40 ex. vrabců domácích a další druhy. Jelikož vycházka trvala asi 50 minut a ušli jsme necelý kilometr, tak po návratu děti dostaly malou svačinu v podobě melounu. Na otázku, zda se zde dětem líbí a zda je to lepšá, než být celý den doma, všechny souhlasně odpověděly, že ano. Domluvili jsme na příští rok další spolupráci, rozloučili jsme se s dětmi a vedoucími a po jedenácté hodině jsme „pádili“ k domovu.
   Na úplný závěr bychom chtěli poděkovat všem těm, kteří obětují svůj volný čas a věnují se dětem, nejen na letních táborech, ale po celý rok. Sám jsem se v minulosti takovou činností zabýval, a vím, co to dá práce.
Pavel & Libor
Fotografie z akce Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist