• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Ptačí festival 3. 10. 2010

V neděli 3. 10. 2010 se sešla skupinka 9 zájemců o tah ptactva v 7,30 hod na hrázi Jivjanského rybníku. Počasí nám tentokrát docela přálo, bylo +11°C, oblačno a foukal mírný východní vítr. Pozorovali jsme celkem 1156 ptáků 39 druhů.

Mimo běžné a tradičně pozorované druhy, jako např. potápky roháče, kteří ještě přikrmovali svá zde vyvedená mláďata, kachny divoké, strnady obecné, káně lesní, sýkory a další, jsme pozorovali i druhy méně obvyklé: ledňáčky říční, strnady rákosní, křivky obecné, potápku malou, jednoho samce čírky obecné, poláky velké a chocholačky a pozorovali jsme jednoho samce vzácného zimního hosta, poláka kaholky. Nejpočetnější druh byl špaček obecný.
Několik účastníků mělo možnost pozorovat zajímavé chování jedné srny, která u přitoku potoka do Jivjanského rybníku skočila do vody a přeplavala celý rybník, kdy na východní straně pod lesem Hradišťanského vrchu opět vylezla na břeh. Uplavala zhruba 300 metrů.
V závěru akce při tradičním opékání vuřtů Pavel Růžek odpověděl několik dotazů a pozval všechny přítomné na akce klubu v novém roce 2011. Nad rybníkem přeletělo na rozloučenou hejnou 10 ex. volavky bílé. Docela pěkný pohled na tuto skupinku.
Přesto, že se sešlo málo zájemců, hodnotíme dnešní akci jako úspěšnou a určitě nelitujeme toho, že jsme si přivstali. Po pořízení společné fotografie jsme se vydali zpět ke svým domovům.
Pavel Růžek

Seznam všech pozorovaných druhů:

Potápka roháč, potápka malá, kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá, labuť velká, kachna divoká, čírka obecná, polák velký, polák chocholačka, polák kaholka, krahujec obecný, káně lesní, lyska černá, ledňáček říční, strakapoud velký, skřivan polní, konipas bílý, konipas horský, střízlík obecný, kvíčala obecná, červenka obecná, budníček menší, králíček obecný, mlynařík dlouhoocasý, sýkora koňadra, sýkora modřinka, sýkora uhelníček, brhlík lesní, krkavec velký, sojka obecná, špaček obecný, vrabec polní, pěnkava obecná, zvonek zelený, křivka obecná, hýl obecný, strnad obecný, strnad rákosní.

Přikládáme několik fotografií z akce. Autory jsou P. Růžek & P. Lang. Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist