• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Jaro se hlásí

V sobotu 12. 3. 2011 jsme na chvíli vyrazili (Libor a Pavel) do terénu. Neměli jsme mnoho času, zajeli jsme pouze na Jivjanský rybník. Nad polem u rybníka létal 1 ex. luňáka červeného. Na hladině jsme pozorovali

2 páry morčáků velkých, celkem 7 samců a 3 samice hohola severního, kteří již silně tokali a neustále přelétávali mezi rybníky. Dále jsme pozorovali 3 ex. kormorána velkého, 1 ex. volavky bílé, 1 ex. potápky roháče, 1 ex. potápky malé, 2 samce poláka chocholačky, 1 samce poláka velkého. Plaval zde také 1 pár labutě velké a přelétl 1 ex. konipasa bílého. Z lesa se ozval 1 ex. datla černého. Na Červeném rybníku jsme zjistili kromě kachen divokých také 2 samce a 1 samici čírky obecné, 1 ex. kopřivky obecné, 1 ex. potápky roháče.
Jelikož mi to druhý den (13.3.) ráno nedalo, pln očekávání jsem vyrazil do terénu sólo, protože Libor byl na pozorování ptačího tahu v Horní Kamenici. Vyrazil jsem směr Mezholezský rybník. Cestou jsem viděl 1 ex. krkavce velkého a na rybníku plavaly následující druhy: morčák velký 15 samců a 12 samic, 9 ex. labutě velké, 65 ex. kachny divoké a na ledě u hráze sbírali potravu 2 ex. konipasa bílého.
Pokračoval jsem na Sobolí rybník. Za Darmyšlem, na poli za odbočkou na Racov , jsem pozoroval 150 ex. čejky chocholaté, které zde sbíraly potravu.
Na Sobolím rybníku plavali 4 samci a 2 samice hohola severního, 1 pár kopřivky obecné a 8 ex. kachny divoké. Pokračoval jsem směrem na Polní rybník u Racova, kde jsem na poli za Starým Sedlem zjistil 3 ex. labutě velké. Nad polem prolétl 1 ex. ťuhýka šedého a u Polního rybníku přelétli 2 ex. krkavce velkého. Na pastvině u Racova sbírali potravu 3 ex. čejky chocholaté a pozoroval jsem 2 samce motáka pilicha.Intezivně zde zpívalo několik skřivanů polních. Na zpáteční cestě jsem si ještě prohlédl čejky na poli, které jsem před chvílí vyplašil a na drátech nad polem pozoroval 24 ex. holuba hřivnáče, kteří na poli sbírali potravu. Zastavil jsem se ještě na Jivjanském rybníku. Po delší době zde byl zjištěn výskyt 1 ex. husy velké. Dále pak 1 pár labutě velké, 4 samci a 1 samice hohola severního, 1 pár morčáka velkého, 1 ex. volavky bílé, 3 samci poláka chocholačky. Byl zde také 1 ex. krkavce velkého. Obě tyto krátké vycházky nás docela po dlouhotrvající zimě potěšily a těšíme se na další ptačí navrátilce. (foto z kamery Zde P. Růžek)

P. Lang pozoroval odpoledne 13.3. na Mezholezském rybníku lovící pár orla mořského
a na Sobolím rybníku bramborníčka černohlavého. (foto P. Lang)

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist