• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Za kolihou tenkozobou (Numenius tenuirostris) do Srbska

Včera 15. 11. 2011 pořádalo Muzeum Českého lesa v Tachově přednášku RNDr. Pavla Řepy o jeho cestě do Srbska, kde spolu s dalšími kolegy hledali kolihu tenkozobou (Numenius tenuirostris). Sledování prováděli v oblasti Vojvodiny u jezera Rusanda.

Tento druh je totiž velmi vzácný, možná i vyhynulý, a o jehož hnízdištích (pokud ještě existují) se neví vůbec nic. Hnízdí totiž pravděpodobně na Sibiři (?), a do zimovišť létá do severoafrického Maroka. Na její cestě leží právě tato oblast, na které je možno kolihu tenkozobou zastihnout. Nejdříve Pavel seznámil přítomné, jak se k celé akci dostal, dále s účastníky expedice a trasou na danou lokalitu, a poté se již věnoval tématu přednášky. Celá akce proběhla v polovině září 2010, kdy byla podle jejich průvodce velká pravděpodobnost kolihu zjistit. Pozorovali několik desítek až stovek kolihy velké spolu s kolihou malou, ale tenkozobou bohužel neviděli. Jak blíže vysvětlil, je takřka nemožné ve velkém hejnu kolihy velké, které se neustále pohybuje při sběru potravy, zahlédnout a správně určit kolihu tenkozobou. A tak nejvzácnější druh, který zde pozorovali, byla volavka rusohlavá, která se vyskytuje v jižní Evropě, ale především v Africe. Dalšími druhy, se kterými se zde setkali, byli mj. bukáček malý (jeden ex. pozorovali ve vesnici na silnici), bukač velký, několik druhů jespáků a vodoušů. Kachnu divokou, u nás nejhojnější kachnu, zde pozorovali pouze v několika málo exemplářích, naopak kopřivka obecná zde byla velmi hojná. Pak také čírka obecná, opět hojnější než čírka modrá, dále polák chocholačka a polák velký. Na jedné lokalitě, nedaleko od jezera Rusanda, chtěli zjistit výskyt orla královského. Vzhledem k nedostatku času jej ale nezahlédli.
Během desetidenního pobytu dostali pořádně fyzicky zabrat. V závěru poděkoval účastníkům expedice a zejména Západočeskému muzeu v Plzni, které celou akci finančně zajistilo.

A small group of Czech ornithologists looked for Slender-billed Curlew in September 2010 in Serbia, Rusanda lake, but without success.

Pavel 16.11.2011
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist