• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Návštěva na Velkém Boleveckém rybníku a na nádrži České údolí v Plzni

Dnes 1. 12. 2011 jsem měl spolu s dcerou Bětkou cestu do FN v Plzni na Lochotíně. Po vyšetření jsme se zajeli podívat na Velký Bolevecký rybník, který je od nemocnice docela blízko a na kterém se v poslední době zdržují labutě zpěvné (Cygnus cygnus)

 viz: např. http://birds.cz/avif/obsdetail.php?obs_id=65552. Zajeli jsme nejdříve k dřevěnému molu u silnice na jižním břehu, kde je malé parkoviště. Odtud byl na rybník celkem dobrý výhled, i když kvůli mlze nebyly podmínky ideální, ale rybník jsem přehlédl. Stativák jsem ale neměl. Přesto jsem zjistil celkem 43 dospělých a 21 mladých labutí velkých, nad rybníkem přeletěl 1 ex. kormorána velkého. Poté jsme rybník objeli a po cestě se zákazem vjezdu jsem se dostal na severní pláž. Musel jsem jít kousek pěšky po stezce pro pěší. Konečně jsem se dostal ke břehu. Pro lepší pozici jsem se opřel o strom, udělal pár dokumentárních fotek a pozoroval ptáky. Najednou slyším z levé strany šustění listí a nějaké funění. Opatrně jsem se ohlédl a koutkem oka uviděl mohutného psa, jak má namířeno přímo ke mně. No krve by se ve mně nedořezal, koukal jsem tím dalekohledem a ani se nehnul. Za chvíli jsem pohnul hlavou a koutkem oka uviděl jít po stezce dvě postavy. Byl jsem rád, že Bětka tentokrát čekala v autě. Dopadlo to dobře, nic se mi nestalo. Zjistil jsem ještě cca 150 kachen divokých, 50 lysek černých, 1 kopřivku obecnou a samce hohola severního. Labutě zpěvné nebyly pozorovány.
Zajeli jsme ještě na přehradu České údolí. Již při sjezdu ke hrázi jsme viděli, že se nádrž upouští a že byla částečně zamrzlá. Byla zde taková mlha, že jsme tady nic neviděli. Zajeli jsme tedy na protilehlý břeh k zastávce MHD. Zde jsme zjistili cca 150 kachen divokých, 14 kormoránů velkých, jeden pár poláka velkého, jednu volavku popelavou. Nad nádrží na protilehlém břehu přelétl jeden z velkých racků. Nemohl jsem jej pro špatnou viditelnost dost dobře určit, ale když už jsme nasedali do auta, tak jsem jej zahlédl jak letí zpátky. Byl už poněkud blíže a měl bílý kořen ocasu a tmavý zobák. Mladý racek bělohlavý.

Today we visited the Velký Bolevecký pond (in Plzeň) and we looked for Whooper Swan, without success. Then we visited the České údolí Plzeň dam and looked for the divers, without success too.

Pavel, 1. 12. 2011
Fotografie ZDE

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist