• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Ptáci jihozápadního Plzeňska

Ptáci jihozápadního Plzeňska - úvodní sdělení
Ptáci jsou pro mne nejzajímavější a nejkrásnější skupinou živých tvorů. Už od dětství mne zajímali, terénní záznamy o nich si vedu zhruba od roku 1977. Za tu dobu jsem nasbíral desetitisíce ptačích záznamů

nejrůznějšího charakteru, zejména pozorování. Co s nimi? Plnit pozorovací databáze - ano, používat je k sepisování vlastních kratších či delších sdělení - ano, poskytovat je kolegům pro jejich práce - ano. Není to ale málo? Je! Já chci víc!
   Po několikaletém rozhodování a váhání jsem se rozhodl k odvážnému kroku. Zpracovat každoroční zprávu o ptactvu mého regionu, tam kde bydlím, tam kde to znám nejlépe. Ano samozřejmě, toto rozhodnutí má svá úskalí, metodické nedostatky a co já vím ještě. Přesto, anebo snad právě proto, jdu do toho. Velkým vzorem jsou mi každoroční „reporty" ze zemí ornitologii zaslíbených - z Anglie a Skotska. Při pročítání desítek sešitů, které mám k dispozici, ve mne uzrálo konečné rozhodnutí. Ano, vydávat každoročně podobnou zprávu i pro oblast jihozápadně od Plzně.
   P
roč vám to píšu? Sbírám všechny ptačí záznamy, i historické, na ploše, kterou jsem si vytyčil (viz obrázek). Velmi by mi pomohlo, kdybyste si prohlédli své staré zápisníky a pomocí libovolného způsobu mi svá data zapůjčili. Pokud někdo pečlivě vyplňujete databázi avif.birds.cz, tak to není zapotřebí. Odtud jsem schopen si vaše data vyfiltrovat. Pozorování, která vyšla ve Sbornících Západočeského muzea v Plzni, Příroda, mám také všechna k dispozici. Dopředu děkuji za jakoukoli, i historickou, zprávu z tohoto území. Vítány jsou i fotografické snímky z uvedeného území, opět včetně starších snímků, ptáků i biotopů.

Děkuji vám všem dopředu Libor Schröpfer
Holýšov, 19. 6. 2013

Popis sledovaného území:
Území je vymezeno z největší části silnicemi, nezaměnitelnou hranicí je na severu území dálnice D5.
Horšovský Týn - Vidice - Racov - Staré Sedlo - přes les do Tuněchod - dálnice D5 směr Plzeň - Sulkov - Líně - Zbůch - od Starého Dolu přes les Vodní Újezd - Dobřany - Chlumčany - Dnešice - Žerovice - Oplot - Soběkury - Merklín - Kloušov - Buková - Poděvousy - Čermná - Hlohová - přes louky Vránov - Křenovy - Semošice - Horšovský Týn.

                   Mapa sledovaného území                                                                                                                   

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist