• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Ixodes Days

O víkendu 15. a 16. 6. 2013 nás navštívila studentka Markéta z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno za účelem získání vzorku klíšťat pro laboratorní výzkum. Za tímto účelem jsme kontrolovali ptačí budky obsazené různými druhy zpěvných ptáků, zejména sýkor

a také několik budek pro sýce rousné. Z budek jsme vybírali staré zbytky po hnízdění ptáků, ve kterých se mohou tato klíšťata zdržovat. Tento materiál se ukládal do igelitových pytlů, řádně se označil, aby nedošlo k záměně vzorků, a teprve v laboratoři se s ním bude nadále pracovat. Dalším naším "velkým" pomocníkem byla i slečna Míša. Ve dvou budkách nás čekalo malé překvapení. V jedné budce, ve které v dubnu hnízdili šoupálci, se ukrývala kuna lesní a ve druhé, pro sýkory, odpočívalo pět netopýrů. Tento nález nás velice překvapil, protože se jednalo vůbec o prvé zjištění od doby, co máme budky vyvěšeny.
   Jelikož jsme potřebovali získat co největší vzorek, jezdili jsme po lese téměř celou sobotu. Pouze v nočních hodinách jsme si dopřáli odpočinek, ale v neděli dopoledne jsme byli v lese opět. Tentokrát jsme se zaměřili na polesí Vytůň, kde byly obsazené a již opuštěné budky pro sýce rousné, ve kterých v letošním roce proběhlo úspěšné hnízdění. Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na bývalém tankodromu, kde jsme zjistili 2 koroptve polní. Krátce před obědem se Markéta rozjela domů a nyní budeme už jen čekat na její výsledky.
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist