• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Kontrola budek pro hoholy severní (Bucephala clangula) 28. 5. 2013

Dne 28. 5. 2013 jsme provedli kontrolu budek pro hoholy severní (Bucephala clangula). Na Jivjanských rybnících jsme zjistili obsazenost nulovou. Od začátku roku jsme zde tento druh pozorovali spíše výjimečně, i když zde byli pozorováni tokající samci.

U jedné z budek byly po úpravě rybníka v těsné blízkosti prováděny prořezávky stromů. Během kontroly jsme na rybníku pozorovali potápky roháče, 1 ex. potápky černokrké, 2 ex. rybáka černého, kachny divoké, 1 samce motáka pochopa a slyšely jsme kukačku. Na Tuněchodském rybníku nás čekala rozštípnutá budka a tak jsme museli pověsit novou. Jelikož byla dost těžká, byla to docela dřina. Starou budku jsme odstranili a budeme čekat na příští rok. Zde byl ptačí život o něco bohatší. Již při příjezdu jsme na polní cestě viděli několik ťuhýků obecných, bramborníčky hnědé, nad loukami neustále přeletoval samec pochopa a na rybníku jsme zjistili 1 roháče, 1 pár kopřivky, 1 lysku a také samici hohola, která se neustále zdržovala u břehu. Doufali jsme, že uvidíme nějaká mláďata, ale bohužel. Možná byla schovaná a nechtělo se jim z krytu, nebo žádná nejsou. Uvidíme pří následných kontrolách.
Borovanský rybník byl částečně upuštěn, ale zjistili jsme samce hohola, 5 ex. kopřivky, čírku obecnou, rákosníka obecného, čápa černého a luňáka červeného. Při výstupu z auta jsme viděli koloucha srny a dost hlasitě se ozýval. Za chvilku i s mámou odhopsal do lesa. Budka, kterou jsme zde pověsili na podzim 2011, byla ale neobsazena. No a poslední budka na Mezholezském rybníku byla rovněž prázdná, pouze zde byly nějaké zbytky trávy, asi od myší. Jinak ptáků zde moc k vidění nebylo, pouze 2 volavky, 2 roháči a kachna divoká.
Pavel a Libor 31.5.2013
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist