• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Cesta nejen za ptactvem 2. 1. 2015

V pátek 2. 1. 2015 jsme při neplánovaně vynucené cestě do Plzně věnovali pozorování ptáků. U silnice za Chotěšovem směrem na Dobřany jsme na poli napočítali 9 ex. volavky bílé. Poprvé zde byla skupina volavek pozorována již 10. 12. 2014 v počtu 14 ex.

HOK: Cesta nejen za ptactvem 2. 1. 2015

Popis zajímavých pozorování v PR Líně 9. a 13. 1. 2015

Popis zajímavých pozorování navazujících na změny teplotních podmínek v PR Nový rybník-Líně.

   Ve dnech 9. a 13. ledna 2015 byla navštívena lokalita Přírodní rezervace Nový rybník. Jako vždy bylo cílem pozorování stavu

HOK: Popis zajímavých pozorování v PR Líně 9. a 13. 1. 2015

Sčítání vodních ptáků 18. 1. 2015 - rybníky

Při již tradiční akci, jako je sčítání vodních ptáků se zaměřujeme nejen na ptactvo na vodních plochách a v nejbližším okolí, ale také na ostatní ptačí druhy. Počasí sice nebylo nejlepší, bylo zataženo, místy mlha, teplota 0-4°C. Většina rybníků byla ale po podzimním výlovu  

HOK: Sčítání vodních ptáků 18. 1. 2015 - rybníky

Nová sekce

Včera, 15. 2. 2015 jsme si připomenuli vznik Holýšovského ornitologického klubu. 15. února 1999 byl HOK zaregistrován na MV ČR. Bližší informace Zde. Slavíme tedy již 16. narozeniny a přinášíme na webové stránky novou sekci – KROUŽKOVÁNÍ.

HOK: Nová sekce

Birdwatching 25. 1. 2015

V neděli dopoledne jsme se opět vydali za ptáky. Naše tradiční cesta vedla nejdříve na Jivjanské rybníky. Jivjanský rybník byl zcela bez ptáků a na Červeném jsme pozorovali hejno zhruba 250 ex. kvíčal, jak sbíraly potravu na ledě, který se vytvořil u břehu.

HOK: Birdwatching 25. 1. 2015

Birdwatching 20. 4. 2015

V pondělí odpoledne jsme vyrazili s našimi skotskými přáteli za ptáky do okolí našeho bydliště. Po obědě v restauraci U Nováků jsme se nejdříve vydali ukázat Ptačí zahradu. Zde je již jezírko plné vody, ale zatím jsme zde nezjistili žádné obojživelníky.

HOK: Birdwatching 20. 4. 2015

Večer slavíků v Horšovském Týně 2015

V neděli 10. 5 2015 v podvečer, se pod sv. Annou u Horšovského Týna sešlo celkem 10 zájemců, aby na staré silnici v nivě Černého potoka pozorovali a poslouchali ptáky, zejména slavíky obecné, ale i další druhy žijící v tomto pěkném a klidném prostředí.

HOK: Večer slavíků v Horšovském Týně 2015

Májový monitoring

Ve čtvrtek 14. 5. 2015 jsem prožil po delší době příjemné dopoledne. Nejdříve jsme sice byli domluveni s Liborem, ale ten vzhledem ke svým momentálním útrapám zůstal mimo dění. Vyrazil jsem tedy na mapovačku na tradiční lokality.

HOK: Májový monitoring

Zajímavé druhy ptáků v jihozápadních Čechách na jaře 2015

Během jara 2015 se v jihozápadních Čechách vyskytly na dvou lokalitách zajímavé druhy ptáků. Tyto zde byly pozorovány vůbec poprvé, některé jsme měli možnost vůbec pozorovat po několikaleté přestávce.

HOK: Zajímavé druhy ptáků v jihozápadních Čechách na jaře 2015

Pondělní odpoledne

V pondělí 25. 5. 2015 ráno mi volá Petr a zmiňuje se o stavu avifauny na Jivjanských rybnících. Abych se tam zajel podívat. Já ale momentálně s autem nemohu, tak se nakonec domlouváme, že se odpoledne staví a pojedeme se tam podívat.

HOK: Pondělní odpoledne

Mapování v novém kvadrátu

Jelikož jsme byli osloveni organizátory hnízdního atlasu o pomoc při mapování v jednom z neobsazených kvadrátů, tak po krátké domluvě jsme se zajeli podívat na mapovačku do kvadrátu severně od místa bydliště, konkrétně do čísla 6145, u obce Všeruby,

HOK:Mapování v novém kvadrátu

Mapování na Švarcavě

V pátek 3. 7. 2015 jsme zajeli na mapování do příhraniční oblasti ke Švarcavě. Již cestou jsme na louce u Ostrova pozorovali vrány černé. Po příjezdu na místo jsme spatřili samce ťuhýka
obecného a po vystoupení z auta jsme slyšeli od nivy potoka tok

HOK: Mapování na Švarcavě

Odchyt bahňáků

Ve středu 8. 7 2015 jsme se po dlouhé době vypravili na odchyt bahňáků. Jelikož přes den foukal docela silný vítr, nevěděli jsme, jestli se počasím večer umoudří. Ale již v pozdních odpoledních hodinách vítr zeslábl a k večeru již foukal podstatně méně,

HOK: Odchyt bahňáků

Mapování ptáků na Čerchově

V pátek 10. 7. 2015 jsme jeli mapovat ptáky do oblasti Čerchova. Díky našemu známému, který nás tam doprovázel a velmi dobře oblast zná, jsme se mohli dostat na místa běžnými návštěvníky málo navštěvovaná.

HOK: Mapování ptáků na Čerchově

Exkurze do nivy Dunaje

V sobotu 25. 7. 2015 jsme se vydali na exkurzi do Bavorska, společně s našimi dlouholetými německými přáteli z partnerského města Kümmersbruck, kteří pro nás tentokráte připravili návštěvu nivy Dunaje.

 

HOK: Exkurze do nivy Dunaje

Další odchyt bahňáků

Tak, jak jsme si začátkem již loňského roku předsevzali, že se budeme o něco více věnovat kroužkování ptáků, tak toto v roce letošním se nám, navzdory času a hlavně trvalým zdravotním problémům, daří více plnit a této činnosti se trochu více věnujeme.

HOK: Další odchyt bahňáků

Noční odchyt rákosníků (Acrocephalus)

Již v průběhu loňského července a srpna proběhly na území České republiky pokusné odchyty, zaměřené na zpětný tah rákosníků zpěvných (Acrocephalus palustris) na zimoviště, Projekt „PALUSTRIS“. Jde o velmi zajímavý projekt,

HOK: Noční odchyt rákosníků (Acrocephalus)

Návštěva Ismaninger Speichersee

V neděli 12. 9. 215 jsme využili pozvání a zúčastnili se s Bavorskou ornitologickou společností exkurze na nádrže "Ismaninger Speichersee mit Fischteichen" u obce Ismaning, nedaleko Mnichova v Německu. Tyto nádrže jsou známy jako pelichaniště vodních ptáků.

HOK: Návštěva Ismaninger Speichersee

Odchyt lelka lesního (Caprimulgus europaeus)

V neděli 20. 9. 2015 se nám podařilo odchytit lelka lesního (Caprimulgus europaeus). Byli jsme kousek od bydliště, na zarůstající lesní pasece, kde jsme v minulosti kroužkovali krkavce velké (Corvus corax) a nedaleko  Ptačí zahrady.

HOK: Odchyt lelka lesního (Caprimulgus europaeus)

Festival ptactva 4. 10. 2015

V neděli 4. 10. 2015 se sešlo 18 zájemců o pozorování podzimního tahu ptactva na Jivjanských rybnících. Počasí bylo přívětivé, nefoukal vítr, nebyla mlha a nepršelo. Hladina byla jako zrcadlo. Krátce po osmé hodině jsme vyrazili na cestu okolo rybníků.

HOK: Festival ptactva 4. 10. 2015

5. Setkání přátel a příznivců Českého lesa

V úterý 20.10.2015 vyrazila skupina 4 členů HOKu na již tradiční Setkání přátel a příznivců Českého lesa, které se tentokrát konalo v Muzeu Českého lesa v Tachově. Začátek byl od 17:00 hod a na místo jsme přijeli krátce před zahájením.

HOK: 5. Setkání přátel a příznivců Českého lesa

Světový den bahňáků - výsledky

Ve dnech 4. - 6. 9. 2015 proběhl Světový den bahňáků. Pro Plzeňský kraj nejsou výsledky nijak překvapivé. Podle výsledků na aplikaci Birds.cz a podle zpráv, které jsme dostávali z celé České republiky, bahňáků v posledních dnech silně ubylo.

HOK: Světový den bahňáků - výsledky

Zimní liniové sčítání dravců (Falconiformes)

Dnes, v sobotu, 12. 12. 2015 jsme zahájili již 15. ročník našeho velmi oblíbeného výzkumného programu Zimního liniového sčítání dravých ptáků (podobný projekt se pod názvem Zimní sčítání kání uskutečnil začátkem 80. let minulého století,

HOK: Zimní liniové sčítání dravců (Falconiformes)

Birdwatching 19.12.2015 a ibis hnědý (Plegadis falcinellus) na Plzeňsku

Dnešní mlhavé ráno jsme se vyrazili podívat na PR Nový rybník u Líní, kde byly předchozí den opětovně pozorovány sýkořice vousaté (Panurus biarmicus). Od pozorovací věže jsme nejprve přehlédly plochu rybníka. Počasí nebylo sice moc dobré, bylo docela mlhavo,

HOK: Birdwatching 19.12.2015 a ibis hnědý (Plegadis falcinellus)

Zajímavá ornitologická pozorování v Plzeňském kraji v roce 2015

Přinášíme krátký přehled zajímavých pozorování na území Plzeňského kraje v roce 2015. Rok byl zajímavý dlouhodobými vysokými teplotami a srážkovým deficitem po celé ČR, což se projevilo celkovým snížením hladiny v rybnících, které se následně staly zajímavé pro

HOK: Zajímavá ornitologická pozorování v Plzeňském kraji v roce 2015

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist