• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Pondělní odpoledne

V pondělí 25. 5. 2015 ráno mi volá Petr a zmiňuje se o stavu avifauny na Jivjanských rybnících. Abych se tam zajel podívat. Já ale momentálně s autem nemohu, tak se nakonec domlouváme, že se odpoledne staví a pojedeme se tam podívat.

 Během půl hodiny volá znova, že mu volal Honza, že má dnes volno a zda by nemohli něco podniknout. Jestli mi nevadí, že by jel s námi. Domlouváme se, že Honzu necháme na rybníku a pojedeme se sami podívat po okolí, a že se pro mě okolo 13 hodiny zastaví. Dobře, domluveno. V 1315 hodin zvoní u dveří. Cestou v lese na spojovací cestě od kostela sv. Barbory do Hradišťan těsně míjíme proti letícího samce včelojeda lesního. Opravdu krásný jedinec. O kousek níže vidíme nad lesem kroužit pár čápa černého. Na rybníčku v Hradišťanech pozorujeme pár labutě velké se třemi mladými. Bohužel o jedno mladé již přišli. Na Jivjanském rybníku se minimálně od 23. 5. 2015 zdržuje 1 dospělý samec kulíka bledého (Pluvialis squatarola).

 
Opravdu výjimečný zástih a krásný pták. Honza si tedy chystá nádobíčko a pokusí se exemplář nafotit. Petr jej doprovází, potom se vrátí zpět. Mezitím zjišťuji ptačí osazenstvo pomocí stativáku. Nalézám nejdříve tři a nakonec 4 jedince jespáka šedého (Calidris temminckii), který je zde již od 6. 5. 2015. Rovněž min. 4 kulíky říční. Dále jsou zde 2 rybáci černí, 2 páry hohola severního, pár labutě velké s jedním malým mládětem. Původ těchto ptáků je nám trochu neznámý, protože labutě na tomto rybníce nehnízdily. Patrně sem přišly od malého Zálezelského rybníku. V hejně vlaštovek rozeznávám min. 1 ex. břehule říční. Na hladině dále min. 10 ex. potápka roháče, kachna divoké, 2 páry kopřivky obecné. Konečně objevuji také 2 páry ťuhýka obecného. Společně s Petrem se jedeme podívat na Červený rybník. Z křovin pod hrází Jivjanského slyšíme hlas krutihlava obecného. Na Červeném pluje pár labutě velké již s 5 mladými a pár kopřivky.

 
Z porostů u hráze vyplouvá lyska černá. Zastavujeme na hrázi, Petr vystupuje z auta a pozoruje okolí, když v tom spatřím dospělého orla mořského. Dále je zde 5 párů poláka chocholačky a dva samci poláka velkého. Pokračujeme dále, směr Velký Malahov, kde na silnici nalézáme mrtvého zvonohlíka zahradního. V Bukové odbočujeme na Telice a za obcí pozorujeme ťuhýky obecné. Nakonec jsme dojeli na Polní rybník, který se pomalu napouští a nyní je tak na 20% vody. Na hrázi zpívá samec pěnice hnědokřídlé a na bahně hledají potravu drozdi kvíčali, 1 ex. čejky chocholaté a kulíci říční. V křovinách jsme objevili hrdličku divokou. Je zde také 1 ex. racka chechtavého. Cestou zpět jedeme přes Sobolí rybník, kde pozorujeme 1 ex. luňáka červeného, 1 pár ťuhýka šedého, 1 pár bramborníčka hnědého. Petr mě upozorňuje na již vyvedená mláďata bramborníčka černohlavého. Na silnici u Mezholezského rybníku spatřujeme další hrdličku divokou a snažíme se ji vyfotit. Noc se to ale nedaří, je docela provoz a pták vždy odlétne, ale vrací se zpět. Nakonec ji necháme a pokračujeme dál.


 V Bukové ještě vidíme pár konopky obecné a za obcí lovící samici poštolky obecné. Vyzvedáme Honzu a po další krátké domluvě míříme do restaurace U Nováků, kde u kávy a piva hodnotíme dnešní vydařené odpoledne.
Pavel

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist