• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Birdwatching 19.12.2015 a ibis hnědý (Plegadis falcinellus) na Plzeňsku

Dnešní mlhavé ráno jsme se vyrazili podívat na PR Nový rybník u Líní, kde byly předchozí den opětovně pozorovány sýkořice vousaté (Panurus biarmicus). Od pozorovací věže jsme nejprve přehlédly plochu rybníka. Počasí nebylo sice moc dobré, bylo docela mlhavo,

ale po chvíli se začala mlha rozpouštět a bylo možno dohlédnout na druhou stranu rezervace. Halda ve Zbůchu byla ale stále zahalena v mlze. Viděli jsme pouze několik kachen divokých (Anas platyrhynchos). Libor se tedy vydal na obchůzku, zatímco já jsem sledoval blízké okolí. Po chvilce přelétlo hejno 4 ex. husy velké (Anser anser). Z rákosí jsem zaslechl krátce hlas chřástala vodního (Rallus aquaticus) a na hladině objevil 1 ex. slípky zelenonohé (Gallinula chloropus). Po návratu Libora jsme v hejnu kormoránů velkých (Phalacrocorax carbo) zjistili 1 ex. ibise hnědého (Plegadis falcinellus). Pták nejdříve kroužil nad lokalitou, po chvilce se přidal k hejnu kormoránů a kroužil s nimi nad lokalitou. Po chvilce usedl na břeh a vzápětí znovu spolu s kormorány odlétá směrem na jih. Již jsme jej nezahlédli. Podařilo se nám však natočit krátké video (Zde) a udělat několik dokumentárních fotek. Jedná se o první prokázaný výskyt v Plzeňském kraji.
Celkový seznam pozorovaných druhů na lokalitě: kachna divoká cca 90 ex, čírka obecná (Anas crecca), min 10 samců a 4 samice (další zcela nepochybně ukryty v rákosí, hlasitě se ozývají), 2 ex. volavky bílé (Casmerodius albus), 3 ex. volavky popelavé (Ardea cinerea), min 4 ex. strnada rákosního (Emberiza schoeniclus), 1 ex. ledňáček říční (Alcedo atthis), 1 ex. potápka malá (Tachybaptus ruficollis), 1 ex. slípka zelenonohá, 50 ex. krkavec velký (Corvus corax), 250 ex. kormorána velkého, 1 ex. chřástala vodního, ibis hnědý, 2 ex. poštolky obecné (Falco tinnunculus) a 4 ex. husa velká.
Při cestě domů jsme se zastavili na sjezdu z dálnice u Nýřan, kde jsme zjistili zatím největší pozorované hejno krkavců velkých na této lokalitě. Celkem 900 ex. Ptáci jsou rozprostřeni na relativně velké ploše. Opět jsme pořídili krátké video (Zde) a několik méně kvalitních fotografií. Z dalších druhů jsme pozorovali 2 ex. káně lesní (Buteo buteo), 4 ex. straky obecné (Pica pica), 1 volavku popelavou, 15 ex. kavky obecné (Corvus monedula) a 3 ex.špačka obecného (Sturnus vulgaris).
Další zastávka byla na rybníku u Přehýšova, který je vypuštěn. Pozorovali jsme pouze 1 střízlíka obecného (Troglodytes troglodytes)a 1 samce bažanta obecného (Phasianus colchicus). Naše poslední zastávka byla na Touškovském rybníku, kde jsme zjistili 90 kachen divokých, 9 krkavců velkých, min. 1 vránu černou (Corvus c. corone), 2 červenky obecné (Erithacus rubecula) a 1 brhlíka lesního (Sitta europaea). Na poli za obcí směrem k obci Hradec jsme pozorovali1 ex. káně lesní a 6 ex. volavek popelavých, jak stojí na poli a hledají potravu.
Pavel & Libor
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist