• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Festival ptactva 2016

V neděli 2. 10. 2016 se konal již tradiční Festival ptactva na Jivjanských rybnících. Část účastníků se sešla již v Holýšově u radnice, zbytek se sešel přímo v 8:00 hod na hrázi rybníka. Bylo nás celkem 21, z toho 4 děti, což je po delší době docela příjemné.

Počasí nám přálo, bylo polojasno, klidno a celkem teplo, +15°C. Po přivítání všech účastníků na hrázi jsme se společně vydali na obchůzku lokality. Větší skupinka pozorovatelů šla podél břehu po kraji pole, menší část, včetně dětí šla po lesní cestě po kraji lesa. Mladší děti mezitím stavěli domečky pro lesní skřítky a sami se zabavili. Společně jsme se opět setkali na hrázi Červeného rybníku. Zde nebyli skoro žádní ptáci. Část pozorovatelů včetně dětí zamířila zpět po cestě, u které byly dosud patrné zbytky po loňském požáru, a zbytek pokračoval dále na malé rybníčky v zadní části a odtud dále po druhé straně Jivjanského rybníku zpět na místo srazu, kde již bylo připraveno bohaté občerstvení, včetně domácího kuřecího vývaru a tvarohových buchet. Samozřejmě nechyběly ani tradiční klobásy a špekáčky, které si účastníci opekly na rozdělaném ohni. Krátce po půl dvanácté jsme se rozloučili a slíbili, že za rok se zde opět sejdeme v příjemné a velice přátelské atmosféře.
Celkem jsme pozorovali 42 druhů ptáků, viz. tabulka níže.
   Nejzajímavější bylo pozorování 1 M poláka malého (Aythya nyroca), který zde byl pozorován vůbec poprvé od roku 1972, kdy začínal ornitologický průzkum lokality.

 

Fotografie z akce Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist