• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Zimní nedělní dopoledne

V neděli 29. 1. 2017 dopoledne jsme se vydali s přehrávačem do lesa hledat králíčky ohnivé (Regulus ignicapillus). Začínali jsme u Ptačí zahrady, kde jsme nejdříve do krmítek nasypali dostatek slunečnice, která v těchto dnes mizí doslova před očima a je třeba

krmit v kratších intervalech. Pokračovali jsme přes les směrem k obci Honezovice. Za rozcestím jsme konečně „našli“ 2 ex. králíčka obecného (Regulus regulus) a pozorovali 1 ex. krahujce obecného (Accipiter nisus) při přeletu lesní cesty. Bohužel králíček ohnivý ani jeden.
   Na kraji Honezovic jsme spatřili na vrcholu stromku 1 ex. ťuhýka šedého (Lanius excubitor). Nebyl moc plachý, v současných mrazech se mu ani moc nechtělo létat, a tak se nám podařilo i krátké video. Měli jsme také štěstí a mohli pozorovat při přeletu 1 ♂ jestřába lesního (Accipiter gentilis). Krásný pták. Dále jsme jeli směrem na Hradišťany a přes les a Všekary jsme se dostali na pole mezi Kvíčovicemi a Všekary. Současné počty, zde na obou polích lovících kání (např. Zde), jsou pro tuto lokalitu velice zajímavé. První pozorování zvýšeného počtu kání na této lokalitě je od 27. 12. 2016. Je zde dostatek hlodavců a ptáci tak zde mají bohatě prostřený stůl. Celkem jsme zde dnes napočítali 45 ex. káně lesní (Buteo buteo), 5 ex. káně rousné (Buteo lagopus), 1 ex. poštolky obecné (Falco tinnunculus) a 2 ex. krkavce velkého (Corvus corax), kteří ale pouze nad lokalitou přelétli. Občas je zde možno zastihnout i lovícího motáka pilicha (Circus cyaneus), ale tentokrát jsme štěstí neměli. U rokle u hřbitova u Holýšova jsme objevili dalšího ťuhýka šedého.
   I když jsme druh, za kterým jsme se původně vydali, nepozorovali, přesto to nebyl zbytečně strávený čas a opět se nám potvrdilo, že i krátký čas strávený v přírodě může přinést zajímavé poznatky.
Pavel & Libor

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist