• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Monitoring sov

V sobotu 25. 2. 2017 ve večerních a nočních hodinách uspořádal Holýšovský ornitologický klub noční monitoring sov. Sraz byl v 16 hod. na „základně“ v hospodě v Dolní Kamenici. Po přivítání účastníků a krátkém školení ohledně metodiky a bezpečnosti sčítání byly

všem postupně rozděleny trasy. Mimo zájmových druhů (kulíšek nejmenší a sýc rousný) byly zjišťovány i další druhy (kromě sov také sluka lesní). Zároveň byla provedena krátká instrukce ohledně trasy a účastníci byli rozvezeni na svá stanoviště na začátku trasy. Musely jsme to stihnout do 17 hodiny, protože potom již byla doba na zjišťování druhů. Každý měl projít svůj úsek a postupně zjišťovat výskyt sov na trase. Nejdříve se zjišťoval kulíšek nejmenší a po setmění potom sýc rousný, ale i ostatní druhy. Sčítání se provádělo v okolí Holýšova, v polesí Vytůň, kde byly obsazeny celkem 4 trasy a v polesí Hořina, kde byly obsazeny také 4 trasy.

V polesí Vytůň byly zjištěny následující druhy:

Sluka lesní Scolopax rusticola 1 ex.
Puštík obecný Strix aluco 3 ex.
Kalous ušatý Asio otus 2 ex.
Sýc rousný Aegolius funereus 2 ex.
Kulíšek nejmenší Glaucidium passerinum 4 ex.

 
V polesí Hořina byly zjištěny tyto druhy:

Sluka lesní Scolopax rusticola 1 ex.
Výr velký Bubo bubo 1 ex.
Kalous ušatý Asio otus 2 ex.
Sýc rousný Aegolius funereus 2 ex.
Kulíšek nejmenší Glaucidium passerinum 8 ex.


Jako zajímavost lze uvést např. nález vydlabaného pařezu od datlovitých, nalezení čerstvě vytesených dutin od strakapouda či hledání nocoviště skupinkou 9 ex. havrana polního (Corvus frugilegus). Zpátky byl opět zajištěn odvoz sčitatelů ze svých tras opět na „základnu“, kde jsme se všichni sešli okolo 22 hod. Poté byly nahlášeny výsledky a následovalo malé občerstvení. Někteří se vrátili zpátky domů, ale vzdálenější osazenstvo spalo na karimatkách a ve spacácích na zemi a v dopoledních hodinách se již všichni vrátili domů.
   Všem účastníkům je třeba poděkovat za podporu. Akce se účastnili: L. Schröpfer, P. Růžek, O. Sedláček, J.Riegert, J. Brotánek & Marcela, M. Liška, K. Vanišová, J. Sýkorová, O. Volf, T. Srostlík & J. Bureš. Děkujeme.
Fotografie z akce Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist