• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Sobotní podvečer

V sobotu 11. 3. 2017 v podvečer, bylo pěkné počasí, polojasno a nefoukal vítr. Přesto patřičně oblečen, vyrážím na svém elektroskůtru podívat se do lesa. Již na cestě, která vede podél   bývalého tankodromu, a která byla překvapivě liduprázdná,

což mě docela překvapilo, jsem měl docela štěstí. Na zemi jsem spatřil pěkně vybarveného ♂ hýla obecného (Pyrrhula pyrrhula). Ostatně, hýl je pěkný již sám od sebe. Nakonec zde byly 2 páry. Dále jsem objevil na vrcholu stromu 2 páry konopky obecné (Carduelis cannabina). Na okolních křovinách již zpívali ♂♂ strnada obecného (Emberiza citrinella) a z okolních stromů zpívali drozdi zpěvní (Turdus philomelos) a ♂ kosa černého (Turdus merula). Také se ozývala sýkora koňadra (Parus major) a ze spodního patra keřového porostu zpívala červenka obecná (Erithacus rubecula).   Měl jsem namířeno na místo, o kterém jsem věděl, že zde „něco“ uvidím. Nejdříve jsem slyšel 2 krkavce velké (Corvus corax), jak se hlasitě ozývají. Možná mají někde v okolí hnízdo. Za chvilku se krátce ozval ♂ kulíška nejmenšího (Glaucidium passerinum). Doufal jsem, že přilétne blíže, ale bohužel se tak nestalo. Zato nedaleko ze skupinky malých smrků se ozývala ♀ svým typickým a tichým hlasem. Ale také se neukázala. Zkusil jsem zajet na sousední paseku níže, ale neměl jsem štěstí. Tak jsem se vrátil zpět na malé rozcestí u jedné z lesních pasek. Ukrytý pod větvemi smrku jsem mlčky čekal, až utichne zpěv ptáků a vyjde první hvězda. Zanedlouho proti letěl 1 ex. sluky lesní (Scolopax rusticola). Na protější straně paseky tokal kalous ušatý (Asio otus). Tok doprovázel  typickým tleskáním křídel. Od Floriánské studánky byl slyšet houkající puštík obecný (Strix aluco). Po napodobení jeho houkání se pták začal pomalu přibližovat.
   Potom se najednou více rozsvítilo, a když jsem se otočil, co se vlastně děje, spatřil jsem nad stromy vycházející Měsíc. Byl právě den před jeho úplňkem. K dokonalosti tohoto večera už chybělo snad jen houkání sýce. Tak jsem se pomalu vracel domů, sice trochu zmrzlý, protože za tu dobu se docela ochladilo, ale s krásnými zážitky a znovu nabitý energií.
Pár fotek Zde
Pavel

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist