• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Odchyt sluky lesní (Scolopax rusticola)

Konečně se nám opět podařil další odchyt sluky lesní. Vždyť ji také máme ve znaku! Po delší době, kdy jsme měli zmapovanou jednu z lesních pasek v okolí Holýšova, kde je hojný výskyt sluk, jsme na jednu vyrazili, pokusit se o odchyt.

Byli jsme zde již minulý týden, sluky létali nad námi, ale žádnou jsme nechytili. Tak nyní se to povedlo. Přijíždíme na paseku, začínáme stavět sítě a v tom je slyšet zpívající ♂ budníčka většího (Phylloscopus trochilus), letos první zjištění. Postavili jsme sítě, schovali se do mlází a čekali. První sluka letěla poměrně vysoko. Poté letěli další dvě a za nimi další od cesty přes paseku. V cestě ji ale stála odchytová síť. Chytila se až do horního pole. Měli jsme štěstí. Zatím, co máme vypozorováno, tak létají poměrně vysoko a nechce se jim moc dolů. Za úplné tmy jsme potom ještě slyšeli houkajícího kalouse ušatého (Asio otus). Po okroužkování, změření (hmotnost 320 g, délka křídla 185 mm, zobák dlouhý 76 mm) a zvážení jsme sluku vypustili. Tak snad se nám podaří ještě aspoň jedna. Je to nádherný pták.
   Následující den jsem opět vyjel na další paseku, kousek za barák. Cestou jsem koukal, jak pěkně místní opravili křížek u cesty k bývalému tankodromu a dokonce přidali i lavičku. Jsem zvědav, jak dlouho zde vydrží! Jak si to tak prohlížím, přes cestu mi přelétla pěvuška modrá (Prunella modularis). Již se nám to pěkně začíná zelenat. O kus výše, již za „křižovatkou“, jsem pozoroval brhlíka lesního (Sitta europaea), jak sbírá kůru a odlétá s ní do nějaké dutiny, kterou jsem z cesty neviděl. Na pasece jsem měl ještě chvíli času, tak jsem zajel hlouběji do lesa, kde kousek od paseky jsem objevil malé kaliště, kde to vonělo pěkně po prasatech divokých (Sus scrofa) a okolní pařezy i kmeny byly pěkně od bahna. Kousek od „lázní“ jsem narazil na datla černého (Dryocopus martius), jak dobýval starý pařez. Když se poměrně dost sešeřilo, zaujal jsem místo pod jedním ze vzrostlých smrků a tiše čekal. Kousek nade mnou přeletěl SV směrem krkavec velký (Corvus corax) s plným zobákem a nacpaným voletem. Pomalu dozníval zpěv ptáků a v tom proti mně letěla sluka. V letu se schovala za větve smrku, jak je patrné z posledních fotek. Byla jenom jedna, ale i tak jsem byl spokojen. Na zpáteční cestě jsem již ve městě, za úplné tmy, nad baráky zaslechl hlas táhnoucí lysky černé (Fulica atra).
Fotografie Zde
Krátké video Zde
Pavel, Libor & Michal

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist