• 1
  • 2

mezi-na-odskok

První výskyt rybáka dlouhoocasého (Sterna paradisaea) v západních Čechách

V letošním roce bylo v jihozápadních Čechách pozorováno již několik zajímavých a pro tuto oblast neobvyklých druhů – luněc šedý,vodouš štíhlý, výreček malý. V minulých dnech k nim přibyl další, trochu neočekávaný. Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea),

jeden z nejvýkonnějších letců v ptačí říši. Hnízdí severně od areálu rybáka obecného v arktickém pásmu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Zimuje až v pobřežních vodách  Antarktidy, přičemž každoročně absolvuje jednu z nejdelších tahových cest mezi ptáky. Rybák dlouhoocasý je mezi ptáky šampionem v dálkových přeletech, jeho každoroční migrační trasa má několik desítek tisíc kilometrů. Trasa jeho migrační cesty vede od severního pólu k jižnímu a naopak. V malém počtu protahuje i vnitrozemím Evropy.   Juvenilní rybák dlouhoocasý, pozorovaný 12. 8. 2017 u Jivjan okr. Domažlice, Plzeňský kraj, je velkou letní raritou. Z 33 pozorování tohoto druhu do roku 2014 je 27 jarních; z léta jsou jen dva staré nerevidované záznamy (1843, 1976) a nově pozorování dospělého ptáka z 25. 7. 2009 v Tovačově. Další tři záznamy pak pocházejí z podzimu (vše v roce 2013, kdy byl ad. ex. 11.10. v jižních Čechách, a 1K ptáci 20. - 22. 10. u Choryně a 26. 10. - 10. 11. na Rozkoši). Na fotografiích jsou vidět rozlišovací znaky od mladého rybáka obecného - kromě tvaru a zbarvení hlavy světlé loketní letky, velmi světlé ruční letky, bílý kostřec a úzká černá ostře ohraničená páska na vnějších ručních letkách zespodu (M. Vavřík in litt.). Laskavostí Martina Vavříka se k pozorovanému ptákovi vyjádřil i jeden z vůdčích specialistů na rybáky dánský ornitolog K. M. Olsen a tady je jeho vyjádření:
The bird is in all aspects a typical Arctic Tern: short and all black bill and solid black mask, where Common would shov longer, paler-based bill and more diffuse mask. Most importans is weaker upperwing patttern than in common with diagnostic white secondaries (in common invariable darker-centred, in palest birds concolured with greater coverts, in darker wirds forming distinct dark trailing edge to innerwing. Translucensy of paler parimaries well illustrated in various photos.
   Přikládáme několik fotografií tohoto rybáka pořízených L. Schröpferem, ale hlavně Vaškem Bystřickým, kterému moc děkujeme za jeho ochotu. Při následné kontrole 13. 8. zde už rybák nebyl.
Libor, Pavel
Fotografie Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist