• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Pozorování kulíků hnědých (Charadrius morinellus) na Chebsku v srpnu 2017

Kulík hnědý (Charadrius morinellus) je krásný druh bahňáka, hnízdící hlavně v severské tundře, ale také v některých pohořích ve střední Evropě (Alpy, výjimečně i Krkonoše nebo Jeseníky u nás). Pozorování tohoto nádherného bahňáka

u nás jsou raritní, i když je třeba přiznat, že protahuje naším územím pravidelně. Na rozdíl od ostatních bahňáků nevyhledává většinou okraje rybníků s jejich bahnitými břehy, ale velmi rád usedá po dlouhých nočních přesunech na uvláčená nebo usmýkaná pole, méně často pak na strniště. Zde je velmi obtížně rozpoznatelný, zejména pokud jsou pole velká několik hektarů nebo dokonce více.

   Jedním z míst, kde jsou hlášena pozorování tohoto druhu, je Chebsko, zejména pole v okolí Jesenické přehrady v údolní nivě řeky Ohře. Již v loňském roce se malá skupinka českých a bavorských ornitologů pokoušela koncem srpna tyto tajemné ptáky najít, ale bez kladného výsledku. Toto nás ale neodradilo a v neděli 27. 8. 2017 byl podniknut další pokus kulíky hnědé najít. Akce se zúčastnili: L. Schröpfer, M. Maxa, M. Liška, O. Bušek, A. Jelínek, K. Zier, N. Philipp a W. Schön. Sraz byl v 8.30 h u benzinové stanice ONO u Jesenické přehrady u Chebu. Hned první zastávka na poli u pískovny u obce Dřenice byla úspěšná. Pozorovali jsme ještě trochu v ranním oparu celkem 6 kulíků hnědých!! Dva ptáci byli staří s tmavými břichy a rezavou hrudí, zbytek tj. další 4 ptáci pak byli ptáci letošní s nevýrazným hnědým zbarvením, ale už s charakteristickým světlým pruhem přes prsa. Mohla to být i rodinka, i když kulíci hnědí snáší pouze tři vajíčka. Ptáci byli v neustálém pohybu, sbírali potravu a přebíhali, přitom se místy umně schovávali za terénními nerovnostmi. Po zhruba třičtvrtěhodinovém pozorování jsme popojeli na další místa potenciálního výskytu. Viděli jsme mnoho dalších zajímavých druhů: sokol stěhovavý, luňák červený i hnědý, orlovec říční, vodouš tmavý, jeřáb popelavý, bělořit šedý. Kulíky hnědé už ale žádné. Přestože jsme kolem poledne pozorování přerušili, tak jsme odjížděli domů s pocitem opravdu něčeho výjimečného. Všem bychom přáli, aby se s tímto tajemným bahňákem mohli někdy v budoucnu setkat. Fakt to za to stojí.
Několik fotografií Zde

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist