• 1
  • 2

mezi-na-odskok

Zápis ze 16. valné hromady Holýšovského ornitologického klubu konané dne 7. února 2015 v hospodě v Dolní Kamenici

V sobotu 7. 2. 2015 se uskutečnila již 16. valná hromada Holýšovského ornitologického klubu tradičně v hospodě v Dolní Kamenici.
Valnou hromadu zahájil předseda klubu L. Schröpfer, který zároveň přivítal všechny přítomné. Poté představil činnost HOKu za uplynulý rok 2014 pomocí prezentace PowerPoint, kde nás pomocí promítaných fotografií seznámil s bohatou činností klubu. Jeho členové se zúčastnili různých akcí v rámci ochrany přírody a krajiny, několika exkurzí (i zahraničních), akcí pro veřejnost jako bylo Vítání ptačího zpěvu začátkem  měsíce května v okolí Holýšova a již tradičního Festivalu ptactva, který pořádáme v měsíci říjnu na Jivjanských rybnících. Dále to byla návštěva německých přátel z partnerského města Kümmesbruck, kdy jsme se podívali na tři dny do jižních Čech. Nezapomněl ani na sledování tahu dravců v okolí Holýšova. Postěžoval si na vandalismus, kdy lidé ničí vyvěšené budky, které jsou rozvěšeny v lesích v okolí našeho města. Následovala dvojice přednášek ze dvou zahraničních cest, kdy jsme využili pozvání podívat se do Skotska a do Nizozemska. Na těchto cestách jsme měli možnost pozorovat mnoho druhů ptáků, kteří se u nás vyskytují velmi málo, popř. vůbec ne. Přednášky byly doplněné krátkým videofilmem, aby i ostatní posluchači měli možnost poznat tyto zajímavé druhy.
  
Následovala přednáška Alžběty Růžkové, která nás seznámila se ZOO Norimberk, kde se účastnila měsíční stáže v rámci studia na střední škole. Alžběta nás seznámila s historií ZOO a jejími chovanci. Tato ZOO chová málo známé kapustňáky a také delfíny, se kterými jejich chovatelé pořádají komentovanou delfíní show. Přednáška byla opět doplněna krátkou projekcí z této show.
  
Po přestávce na občerstvení se ujal slova hlavní přednášející, kterým byl Lukáš Viktora z ČSO se svou přednáškou „Tajemství dudčího putování (po)odhaleno!“. Zde seznámil posluchače s předběžnými výsledky analýzy dat, dále pohovořil o metodách a výsledcích značení dudků chocholatých. Pomocí tzv. geolokátorů a ostatních metod, jako je např. analýza DNA ze vzorků peří, studují se svými kolegy životní osudy těchto takto označených ptáků. Např. kam a kudy létají zimovat a další zajímavé údaje z jejich rodinného života (soudržnost párů, věrnost místu hnízdění atd.). Dosud se podařilo detailně sledovat tah u tří označených dudků. Dva ptáci táhli od počátku jihozápadním směrem, jeden po dosažení Itálie si to namířil na západ, aby poté pokračovat také do afrických zimovišť. Všichni ptáci zimovali v  západní Africe: první na pobřeží Mauretánie, druhý v v Mali a třetí v Burkině-Faso. U jedné samice se podařilo sledovat hnízdění nepřetržitě od roku 2010 do roku 2014. Hnízdila vždy v jiné dutině a dokonce s jiným samcem. Přednáška byla velmi zajímavá a poutavě převyprávěná.
  
Poté předseda klubu valnou hromadu ukončil a mohli jsme si sdělovat další zážitky, které jsme během roku získali.
Fotografie Zde

 

www.facebook.com/HolysovskyOrnitologickyKlub

 

Ornithological Club of Holysov

Husova 302

CZ-345 62 Holysov

Czech Republic, Europe
phone: +420 732 370 036

Bankovní spojení:

číslo účtu: 107-8860840217/0100

IČO: 68832869

Všechna práva vyhrazena

        ČSO  Zpča  ČSOPa 

     Rorýsi  Sycekobecny  Monitoring-vodních-ptáků-v-ČR  Birdwatcher

      Honza-Haber  Honza-Veber  Klub-300  Tachov 

             Trektellen  Vogelwarte-Sempach  vso-web  Včpa        

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites    TOPlist